A nők helyzete a dualizmus korában
Nők helyzete a dualizmus kori Magyarországon (1867 - 1914)
-Ebben a korszakban jelentős változások történtek a nők társadalomban betöltött szerepét illetően Magyarországon.
-Bár a nők a földi társadalmakban nagyjából fele részben voltak jelen, a történelemben betöltött szerepük ettől jóval alacsonyabb volt.
-Jelentős lendületet kapott ekkor a jogkiterjesztés folyamata, bár választójogot csak később kaptak.
-Fontos volt azonban a nőoktatás intézményesülése, és az egyetemek megnyitása a nők előtt. De a gazdasági életben is változásokat hoz a korszak, és nem csak a munkaerőpiacon jelennek meg a nők, de idővel már fontos pozíciókat is betöltenek.
-Az átalakulás jelentős hatással van mindennapi életükre, értve ezalatt a gyermeknevelést, a házimunkát, de hatással volt a szabadidő eltöltésére, a sportra, a divatra is.
Sajtó - Női lapok
-Európában a XVIII. században jelentek meg először nőknek írt újságok. A korszak Magyarországán jellemző volt, hogy kevés női újság jelent meg, ezek is elenyésző példányszámokban.
-Az 1880-as évektől kezdve kezdett nőni a kínálat és a példányszám. Ekkoriban eleinte előfizetéses formában terjedtek a lapok, de idővel a városokban kezdtek megjelenni az újságosbódék, ahol már minden társadalmi réteg hozzá juthatott az őt érdeklő sajtótermékekhez.
-Ezek a lapok jelentős szerepet játszottak a korszak lányainak olvasásra szoktatásában, és ezáltal nevelésükben. Meg kell említeni a lapok sorából a Divat című lapot, a Divat Újságot, a Divatcsarnokot, melyek főleg a fővárosban terjedtek az 1860-as évektől. Érdemes még megemlíteni egy népszerű vidéki lapot is, a Divattudósítót, amely 1905-től jelent meg, és Miskolcon szerkesztették.
-A női sajtó terjedésével egy időben megjelentek az első női újságírók is.
Gazdasági élet
-A dualizmus korának fejlődése megváltoztatta a nő szerepét a társadalomban és a családban egyaránt. Korábban jellemző volt , hogy a férj tegezte a feleségét, de az csak magázhatta az urát.
-A paraszti családokban nem egyszer előfordult, hogy a nő az étkezések során nem ülhetett egy asztalnál a férjével.
-A XIX. század második felétől a nők egyre növekvő számban jelennek meg munkavállalóként a nagybirtokokon, a gyárakban, az üzletekben, majd a XX. század elejétől alkalmazottként, tisztviselőként is.
- Az I. világháború idején már a nők nagyjából húsz százaléka munkavállalóként volt jelen a társadalomban.
- Az egyre növekvő számú úri középosztály nagy számban tartott cselédeket, ezt a presztízs is megkövetelte. Szinte nem is számított úriasszonynak, akinek nem volt legalább egy cselédje.
-Ezeknek a cselédeknek a túlnyomó része nő volt.
Nőegyletek Magyarországon
-Az ebben a korszakban alakuló nőegyletek többnyire vagy jótékonykodtak, vagy valamelyik valláshoz tartozó nőket tömörítették. Fontos célja volt ezeknek az egyleteknek a szabadságharcban elhunyt hősök árváinak segítése.
-A Pesti Izraelita Nőegylet árvaházat, ingyenkonyhát, majd a XX. század tízes éveitől gyermekágyasotthont szervezett és tartott fenn a befolyó adományokból.
- 1884-ben alakult a Mária Dorothea Egyesület József főherceg lányának védnökségével. Ők a tanítónőket tömörítették, céljuk a tanítónői szakma anyagi és társadalmi elismertségének megszilárdítása volt.
-A kor egyesületeinek bevétele adományokból, alapítványi pénzekből került ki, illetve szerveztek bálokat, felolvasóesteket, hangversenyeket, és az ebből befolyó belépti díjak is hozzájárultak a fenntartásukhoz.
Oktatás
-Korábban főleg szerzetesrendek folytattak nőoktatást, bár léteztek népiskolák, ahol fiúkat és lányokat együtt oktattak.
-1845-től vált kötelezővé az elemi iskola első két osztályának elvégzése mindenki számára. 1868-tól Eötvös József hatásàra törvény írta elő, hogy ugyanazt a tananyagot tanulják fiúk és a lányok is, 6 - 12 éves korig kötelező volt részt venni az elemi iskolai oktatásban.
-Sorra jönnek létre olyan tanfolyamok, amelyek a lányokat célozzák, például kézimunka tanfolyam. Ezeknek az intézkedéseknek a hatására jelentősen csökkent az analfabétizmus. Míg 1880-ban a nők 30 százaléka tudott írni, olvasni, addig 1900-ban már 46 százalék. Régiónként voltak eltérések: a legtöbben Sopronban és környékén tudtak írni, olvasni a hölgyek, ahogy haladtunk keleti irányban az országban, úgy mutattak egyre rosszabb értékeket a statisztikák.
-1896-ban Wlassics Gyula minisztersége idején vált lehetővé, hogy a nők érettségizzenek. Az első leánygimnáziumi érettségit 1900 júniusában tartották.
-A budapesti és kolozsvári egyetemek kapui nyíltak meg a hölgyek előtt, illetve ekkortól vált lehetővé a külföldön diplomát szerzett hölgyek számára, hogy honosíthassák diplomájukat.
- Az első női hallgató, aki a budapesti tudományegyetem matematika - fizika szakára beiratkozott,
Glücklich Vilma volt.
Szabadidő, sport
-A század végére a polgári és főúri családok lányaihoz, asszonyaihoz hasonlóan a városokban lakó munkás és cselédlányok is kialakították saját szórakozási szokásait és színtereit, az előzőektől jól elkülönülve.
- A gazdagabb családok hölgyei bálozással, színházzal, olvasással, utazással töltötték szabadidejüket, a kevésbé tehetőseknek maradt a séta parkban, erdőben, esetleg az adott település főutcáján.
-Az utazások népszerűsödésében szerepet játszott a gőzhajózás, a vasút, és a városi tömegközlekedés rohamos fejlődése.
-Ebben az időben kezdenek a nők egyedül, kísérő, felügyelet nélkül közlekedni, ezt azonban sokan veszélyesnek tartják.
-A séta és kirándulás mellett divatba jöttek a nők által űzött sportok, de ez sokak rosszallását váltotta ki.
Felhasznált irodalom:
Molnár Zoltán: A női szerepek megváltozásának társadalmi és katonai vonatkozásai a dualizmus időszakában 1867 - 1914
Kéri Katalin: Hölgyek napernyővel - nők a dualizmus kori Magyarországon 1867 - 1914
Fotók a Hölgyek napernyővel című kötetből származnak.